By Scott Lukaitis
Round 2 of the 16th annual Northeast Classic Motocross series took place at Raceway Park in Englishtown NJ this past weekend. More than 650 racers took part in the long running series and 56 motos were run showing that motocross racing is alive and well in the Garden State.
 
From the youngest racers all the way to the veterans the challenging Mickey Kessler prepared track held up well under the racers onslaught.
The youngest classes on the day were won by Bryton Carroll in the 50cc 4-6 stock, David Milana in the 50cc 7-8 stock and Duke Gomez in the 50cc 4-8 Auto/Shifter class.
(#25 David Milana)

The Hartranft brothers of nearby Brick were both class winners on the day as well with younger brother Brandon taking the 65cc 7-9 class and Jacob taking the 85cc 9-11 class.

(#20 Brandon Hartranft)

Luke Renzland showed that he would be a major player in the mini ranks this season by winning all 6 of his motos taking home 3 overall victories.

In his first season on the big bikes Team Green’s AJ Catanzaro was the top rider in the 250 “B” and Schoolboy 4-stroke class.

Expert class action saw Jay Weller’s 2-1 moto scores beat Ashlee Woskob’s 1-4 in the 250 Expert class.

And Jacob Morrison’s 2-1 motos beat the 3-3 of Barry Carsten for the overall.

Carsten did go on to win both the 30+ and 40+ expert classes to round out his afternoon.

For photos from the event click the following link: Northeast Classic photos HERE

Top 5 results:

50cc 4-6 Stock: 1. Bryton Carroll (Oth); 2. Danny Congdon (Oth); 3. Evan Knoll (Ktm); 4. Harold Leslie (Ktm).

50cc 7-8 Stock: 1. David Milana (Oth); 2. Jack Pagano (Oth); 3. Gage Solis (Oth); 4. Tj Wittmer (Kaw); 5. Devin Kusmider (Ktm).

50cc 4-8 Oil? Auto/Shifter: 1. Duke Gomez (Ktm); 2. Ryan Trevelise (Ktm); 3. Tyler Kozik (Oth); 4. Danny Congdon (Oth); 5. Slade Tressler (Ktm).

65cc 7-9: 1. Brandon Hartranft (Yam); 2. Trevor Pritchard (Ktm); 3. Justin Tompkins (Suz); 4. Peter Davis (Ktm); 5. Jack Pagano (Oth).

65cc 10-11: 1. Jared Jennings (Kaw); 2. Andrew Maroney (Kaw); 3. Miguel Correia (Suz); 4. Joseph Galbraith (Ktm); 5. Schae Thomas (Suz).

85cc 9-11: 1. Jacob Hartranft (Yam); 2. Jared Jennings (Kaw); 3. Luke Palonicola (Kaw); 4. Brandon Hartranft (Yam); 5. Tyler J. Betsch (Suz).

85cc 12-15: 1. Luke Renzland (Yam); 2. Jesse Pierce (Suz); 3. Elloit Phelps (Kaw); 4. Robert Piazza (Kaw); 5. James Coen (Kaw).

85cc 9-13 (Junior Mini): 1. Luke Renzland (Yam); 2. Darian Robinson (Suz); 3. Kevin Tompkins (Suz); 4. Robert Piazza (Kaw); 5. Elliot Phelps (Kaw).

85cc 12-16 (Super Mini): 1. Luke Renzland (Yam); 2. Damon Rummel (Hon); 3. Austin Phelps (Kaw); 4. Jesse Pierce (Suz); 5. Kris Corey (Hon).

125 2 Stroke: 1. Tony Archer (Yam); 2. Talon Distefano (Suz); 3. Jude Harper (Yam); 4. Edwin Way (Yam); 5. Michael Lang (Suz).

250 Novice: 1. Christopher Duymich (Hon); 2. Thomas McDaniel (Kaw); 3. Corey Haugland (Hon); 4. Craig Fowler (Yam); 5. Patrick Desantis (Suz).

250 Amateur: 1. Aj Catanzaro (Kaw); 2. Matthew Fisk (Yam); 3. Alexander Woskob (Yam); 4. Mike Lacerenza (Kaw); 5. Joey Peditto (Kaw).

250 Expert: 1. Jay Weller (Suz); 2. Ashlee Woskob (Hon); 3. Dakota Kessler (Hon); 4. Michael Stryker (Suz); 5. Jacob Morrison (Kaw).

250 4 Stroke: 1. Tyler Golding (Hon).

450 4 Stroke: 1. Josh Emmi (Kaw); 2. Richard White (Kaw); 3. Derek Rummel (Hon); 4. Glenn Wassall (Hon); 5. James Moore, Jr. (Hon).

Open Novice: 1. Christopher Duymich (Hon); 2. Sean Koeller (Ktm); 3. Jonathon Reggio (Yam); 4. Patrick Desantis (Suz); 5. Billy Thompson (Hon).

Open Amateur: 1. Kyle Sidle (Suz); 2. Matthew Fisk (Yam); 3. Joseph Chmielewski (Yam); 4. Matthew Moore (Yam); 5. James R. Henshaw (Hon).

Open Expert: 1. Jacob Morrison (Kaw); 2. Barry Carsten (Suz); 3. Ashlee Woskob (Hon); 4. Jay Weller (Suz); 5. Ryan Gainey (Ktm).

Schoolboy (12-16 years) 2 Stroke: 1. Charles Sherby, Jr. (Hon); 2. Tyler Hawk (Yam); 3. Chase Burdette (Yam); 4. Tony Archer (Yam); 5. Dominick Guastella (Suz).

Schoolboy (14-16 years) 4 Stroke: 1. Aj Catanzaro (Kaw); 2. Chase Burdette (Yam); 3. Mike Lacerenza (Kaw); 4. Tony Archer (Yam); 5. Tyler Hawk (Yam).

College Boy (14-24 years): 1. Jacob Morrison (Kaw); Michael Stryker (Suz); 3. Matthew Fisk (Yam); 4. Charles Sherby, Jr. (Hon); 5. Evan Forosisky (Kaw).

25+ Novice: 1. Eric Schoepfer (Hon); 2. Michael Ferrara (Suz); 3. Mike Fumia (Yam); 4. Jerry Williamson (Kaw); 5. Jonathan Freeman (Yam).

25+ Amateur: 1. Jed Schappert (Kaw); 2. Ron Hansen (Suz); 3. Scott Kalnas (Yam); 4. Ed Allen (Ktm); 5. Ryan Golding (Hon).

25+ Expert: 1. Onorino Fascelli (Hon); 2. Darren Edsall (Kaw); 3. Jason Harper (Suz); 4. Jeremy Cook (Suz); 5. Greg Lurch (Yam).

30+ Novice: 1. James Pizzo (Kaw); 2. Sean Scialfa (Suz); 3. Gerry Scaletti (Hon); 4. Michael Ferrara (Suz); 5. Jim Smith (Yam).

30+Amateur: 1. Jed Schappert (Kaw); 2. Jeremy Parsons (Kaw); 3. Paul Peck (Hon); 4. Cristano Dutra (Yam); 5. Michael Lewis (Hon).

30+ Expert: 1. Barry Carsten (Suz); 2. Carlo Coen (Kaw); 3. Darren Edsall (Kaw); 4. Kurt Mcmillen (Suz); 5. Gaylon Dickson (Kaw).

40+ Novice: 1. James Pizzo (Kaw); 2. Sean Scialfa (Suz); 3. Chuck Allocca (Yam); 4. Todd Saxum (Yam); 5. Jim Smith (Yam).

40+ Amateur: 1. Bob Balnis (Hon); 2. Dean Mauro (Kaw); 3. Phil Spagnola (Hon); 4. Dean Bush (Hon); 5. John Tavernese (Yam).

40+ Expert: 1. Barry Carsten (Suz); 2. Carlo Coen (Kaw); 3. Kurt Mcmillen (Suz); 4. Jerry Seip (Hon); 5. James McIlvaine (Hon).

45+: 1. Jerry Seip (Hon); 2. Frank Tussel (Yam); 3. Joseph Fritz (Hon); 4. Thomas Hurd (Kaw); 5. Stanley Poulsen (Hon).

Girls (9-15): 1. Mackenzie Lindeman (Kaw).

Women (12+Up): 1. Samantah Fritz (Hon); 2. Nikki Stewart (Yam); 3. Jenna Smith (Hon); 4. Jessica Saxum (Yam); 5. Marla Phelps (Kaw)